مراقبت از کابینت های چوبی

کابینت‌های آشپزخانه در معرض آلودگی‌ها و ساییدگی زیادی قرار دارند. چربی‌ها، ذرات مواد غذایی و گرد و غبار می توانند روی کابینت ها جمع شوند و اغلب پاک کردن آن‌ها دشوار است. هنگامی که شما نیاز به تمیز کردن عمیق دارید، استفاده از یک ماده پاک کننده طبیعی مانند جوش شیرین باعث از بین رفتن صیقل و جلای کابینت‌ها نخواهد شد. با جلا دادن کابینت‌های چوبی خود یک تمیز کاری کامل را انجام دهید تا دوباره ظاهر آنها نو شود.

1- تمیز کردن روزانه

 • از محلول ضدعفونی کننده سرکه برای تمیزکاری روزانه استفاده کنید. یک فنجان سرکه سفید را با یک فنجان آب مخلوط کنید. این محلول تمیز کننده ملایم برای استفاده روزمره برای کابینت‌های چوبی مناسب است. این ماده باعث خوردگی چوب نمی‌شود و جلای آن را از بین نمی‌برد.

اگر تمیز کردن با سرکه را دوست ندارید ، می توانید به جای آن از محلول صابون ضعیف استفاده کنید. یک قاشق چایخوری پودر صابون را با یک فنجان آب مخلوط کنید.

از پاک کننده های همه منظوره قوی در کابینت خود استفاده نکنید. آنها ممکن است باعث تغییر رنگ و کدر شدن کابینت‌های شما شوند.

 • بعد از پخت قسمت بیرونی کابینت ها را پاک کنید. هر بار که آشپزی شما به اتمام رسید، چربی و ذرات مواد غذایی می‌توانند روی سطوح کابینت جمع شوند. پاک کردن کابینت‌ها بعد از هر بار پخت و پز، باعث حفظ کیفیت طولانی‌تر آنها می‌شود. یک دستمال تمیز را درون محلول سرکه فرو کنید و از آن برای پاک کردن درب‌های کابینت و زیر کابینت استفاده کنید.

نیازی نیست کابینت‌ها را خیس کنید، زیرا رطوبت ممکن است چوب را خراب کند. پارچه ای را که استفاده می کنید کاملا آب آن را بگیریئ تا تنها رطوبت داشته باشد و آب از آن چکه نکند.

خیالتان راحت باشد، به محض خشک شدن کابینت‌ها، بوی سرکه از بین می رود.

اگر محلول سرکه مؤثر نبود، ممکن است مجبور شوید یک محلول از بین برنده چربی خانگی مخصوص سطوح کابینت را خریداری کنید.

 • کابینت ها را با یک پارچه تمیز خشک کنید. از آنجایی که رطوبت نشستن روی کابینت ها می‌تواند باعث تورم چوب شود، با یک پارچه تمیز و خشک به سراغ کابینت‌ها بروید تا همه آثار محلول تمیز کننده را از بین ببرید.

حتما بعد از پاشیدن محلول ضدعفونی کننده روی کابینت‌ها، به سرعت آن‌ها را خشک کنید. در غیر این صورت، محلول می‌تواند به چوب آسیب برساند.

 • به طور مرتب داخل کابینت ها را تمیز کنید. ادویه ها و سایر مواد غذاهایی که در کابینت های خود ذخیره می‌کنید ممکن است گاهی اوقات داخل کابینت‌ها ریخته شود، بنابراین با پاک کردن هر چند هفته یکبار داخل کابینت‌های خود را تمیز نگه دارید. تمام وسایل داخل کابینت‌ها را بیرون بیاورید و کابینت ها را با محلول سرکه یا صابون ملایم پاک کنید. کابینت‌ها را با یک حوله تمیز خشک کنید، سپس همه چیز را دوباره داخل قفسه ها قرار دهید.

استفاده از آستر کابینت می‌تواند تمیز کردن داخل کابینت‌ها را آسان کند. کابینت‌های خود را با آسترهای پلاستیکی بپوشانید. وقتی زمان پاک کردن کابینت ها رسید، می‌توانید آسترها را جدا کرده، آنها را بشویید و خشک کنید و دوباره داخل کابینت ها قرار دهید.

 • کابینت ها را مرتباً گردگیری کنید. برای اینکار از پارچه‌ای نرم و خشک برای تمیز کردن سطح داخلی و خارجی کابینت استفاده کنید. پاک کردن گرد و غبار در سطح خارجی کابینت‌های آشپزخانه شما اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا چربی و بخار تولید شده در هنگام پخت و پز باعث می‌شود گرد و غبار روی سطوح کابینت خمیر شود و اگر مدت طولانی‌ای بماند، تمیز کردن آن دشوارتر خواهد شد.

2- تمیز کاری عمیق

 • پاک کننده چوب صابون روغنی را خریداری کنید. این محصول برای از بین بردن چربی و سایر مواد بدون آسیب رساندن به سطوح چوبی کابینت طراحی شده است. صابون روغنی از سرکه یا صابون ساده قوی تر بدست آمده است، بنابراین هنگامی که می‌خواهید تمیزی عمیقی به کابینت‌های خود بدهید، این ماده انتخاب خوبی است. اگر به چیزی کمی قوی تر نیاز دارید، یک ماده صنعتی چربی زدایی را امتحان کنید.
 • ایتدا محلول تمیز کننده را در یک نقطه کوچک از کابینت تست کنید. اگر لکه سفید یا تغییر رنگی به جای گذاشت، از پاک کننده استفاده نکنید و یک محلول صابون ملایم جایگزین را آزمایش کنید.
 • صابون روغنی را روی کابینت های خود بمالید. با استفاده از یک پارچه نرم ، صابون روغنی را روی کابینت های خود با استفاده از یک حرکت دایره مالش دهید. از فشار بیش از حد سخت خودداری کنید ، زیرا باعث از بین رفتن پولیش سطح کابینت می‌شود.
 • از اسفنج خشن یا پشم ضخیم استفاده نکنید، زیرا این امر می‌تواند کابینت باعث خراشیده و ساییده شدن کابینت شود.
 • از جوش شیرین برای از بین بردن مواد چرب استفاده کنید. اگر ریخت و پاش‌های مواد غذایی برای مدت طولانی تمیز نشوند سفت می‌شوند و از بین بردن آن‌ها بسیار دشوار می‌شود. جوش شیرین به عنوان یک ساینده خفیف عمل می‌کند و بدون از بین بردن چوب شما ماده خشک شده را از بین می‌برد. جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید تا خمیر غلیظ شود. یک پارچه را در خمیر فرو کنید و از آن برای پاک کردن ماده چربی استفاده کنید. اگر ماده هنوز از بین نمی‌رود، محلول را بگذارید 15 دقیقه قبل از پاک کردن روی سطح بماند.

3- جلا دادن

 • یک جلا دهنده مبلمان را انتخاب کنید. نمای بیرونی کابینت صیقلی به آشپزخانه شما جلوه‌ای گرم و شاداب خواهد داد. انواع جلا دهنده‌ها دارای درخشندگی بالا و یا کم خواهند بود، بنابراین یکی را انتخاب کنید که متناسب با ترجیحات شما و ظاهر آشپزخانه شما باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کابینت ها قبل از استفاده از جلا دهنده کاملا تمیز باشند. استفاده از پولیش روی چربی و گرد و غبار باعث خراب شدن سطح چوب خواهد شد، بنابراین قبل از پولیش حتما کابینت‌های خود را تمیز کنید. تمام مواد چسبیده روی سطح کابینت را از روی آن برداشته و سپس پارچه ای تمیز را روی کابینت ها بکشید تا قبل از اقدام به پولیش سطح کابینت کاملا خشک شود و در آخر پولیش کاری خود را انجام دهید.
 • پولیش را روی پارچه ای تمیز و خشک بمالید. برای جلوگیری از خراشیدن چوب از یک حوله نرم یا پارچه میکرو فایبر استفاده کنید.
 • پولیش را روی قسمت کوچکی از قسمت بیرونی کابینت مالش دهید. برای اطمینان از اینکه تمام سطح کابینت ها به طور مساوی صاف شوند، در بخش‌های کوچک کار کنید و با حرکت دایره‌ای ملایم بشویید.
 • اگر از واکس برای صیقل دادن به کابینت خود استفاده می‌کنید، بگذارید چند دقیقه قبل از اقدام به مرحله بعدی روی آن بنشیند. صیقل دادن را ادامه دهید.

توجه داشته باشید بزرگترین اشتباه در تمیز کردن کابینت‌های چوبی استفاده بیش از حد از محلول و آب است. این کار می‌تواند موجب فرو رفتن آب به زیر لایه روی چوب ‌شود و باعث می‌شود به طور بالقوه به آن آسیب برساند. همچنین استفاده از مواد بسیار ساینده یا ساییدن بیش از حد سخت می‌تواند به سطح چوب آسیب برساند. اشتباه دیگر تمیز کردن کل منطقه بدون تست یک نقطه قبل از استفاده از یک محصول برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، برگشت ناپذیر چوب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران، زعفرانیه، خیابان پسیان

933-9525299(98+)

محصولات ما

پروژه‌های ما

خانه معماری نوری

هدف تمامی پرسنل خانه معماری نوری کسب رضایت مشتری و ارائه بهترین خدمات در شان نام خانه معماری نوری و مشتریان آن است.  گروه مهندسی و طراحی و تولید نوری با تکیه بر نیروهای مجرب و متخصص طراحی و تولید، بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های این صنعت، استفاده از دستگاه‌های CNC و پنل بر Holzher آلمان، کیفیت را سرلوحه خود قرار داده و طی بیش از یک دهه فعالیت در زمینه سیستم‌های آشپزخانه لوکس به یکی از برندهای برتر این صنعت تبدیل شده است.

کلیه حقوق سایت برای شرکت نوری دیزاین محفوظ می باشد.

بستن

دسته بندی محصولات

افزودن به سبد خرید