چگونه کابینت‌های آشپزخانه را ساماندهی کنیم؟

بهترین راه برای فهمیدن چگونگی ساماندهی آشپزخانه این است که در مورد استفاده از وسایل موجود در آن فکر کنید. یعنی اینکه مشخص کنید کدام ابزار و ظروف هستند که هر روز با آنها سر و کار دارید و کدام یک از آنها مدتهاست که روی هم تلنبار شده‌اند؟ وسایلی را که برایتان استفاده‌ای ندارند را بردارید و از آشپزخانه بیرون ببرید و روی کارکرد ، تمیز و جذاب بودن کابینت خود تمرکز کنید.

در ادامه مراحل رسیدن به یه آشپزخانه ساماندهی شده را بررسی می کنیم:

مرحله اول : تمیز کردن

 • همه کثیفی‌ها و بهم ریختگی‌ها را از کابینت خود جدا کنید. تمیز کردن اولین قدم در یک پروژه سازماندهی است و ساماندهی کابینت‌های آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. تمام وسایل غیر ضروری و بیهوده را از آشپزخانه‌تان دور کنید-بشقاب، لیوان، گلدان، قابلمه و هر چیز دیگری که در کابینت خود ذخیره کرده اید و برای سال‌ها از آن استفاده نکرده‌اید. همه چیز را روی میز آشپزخانه خود قرار دهید تا بتوانید آنچه را که مورد استفاده‌تان نیست و آنچه مورد نیاز شماست جدا کنید.
 • اگر متوجه شدید که واقعاً به چیزی احتیاج دارید و آن را ندارید قبل از ساماندهی کابینت خود، آن را خریداری کنید. اگر این کار را به تعویق بیندازید، بعدا پیدا کردن جای خوبی برای آن دشوارتر خواهد بود.
 • می‌توانید وسایل آشپزخانه قدیمی را به یک مرکز خیریه اهدا کنید، یا آنها را در سایت‌های مختلف به فروش برسانید. دانستن اینکه وسایل قدیمی شما به جای زباله‌دان به خانه جدیدی می روند، می‌تواند خلاص شدن از آن‌ها را آسانتر کند.
 • اگر ترجیح می دهید از ماده پاک کننده شیمیایی استفاده نکنید، می‌توانید از محلول سرکه سفید رقیق شده با کمی آب برای تمیز کردن کابینت‌ها استفاده کنید. این ماده تمیز کننده طبیعی برای تمیز کردن کابینت های آشپزخانه به خوبی کار می کند. اگر به یک ماده پاک کننده دیگر احتیاج دارید، جوش شیرین را نیز می‌توانید بکار ببرید.
 • اگر کابینت های شما از چوب بدون رنگ ساخته شده است، مواظب باشید از وسایل تمیزکاری استفاده کنید که به آنها آسیب نرساند.

 • اگر کابینت‌هایتان قدیمی است و در حال حاضر قصد تعویض آن‌ها را ندارید می‌توانید پوشش‌های جدید به کابینت‌هایتان اضافه کنید. این کار به از بین بردن بوهای قدیمی و ایجاد فضای مناسب برای وسایل آشپزخانه شما کمک می کند. می توانید از پوشش‌های کاغذی، وینیل یا پلاستیکی استفاده کنید که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع موجود می باشد.
 • داخل کابینت‌ها را می‌توانید آستر بیندازید تا تمیزتر باشند. کف کابینت خود را اندازه بگیرید و آسترها را به اندازه برش دهید ، سپس آنها را در قسمت پایین کابینت ها قرار دهید. برخی از آسترها دارای چسب هستند تا آن‌ها را در کف کابینت ثابت نگه دارد.
 • از گیاهان و ادویه‌های خاصی می توان برای دور نگه داشتن حشرات و آفات استفاده کرد. یک کیسه را از اکالیپتوس، روغن درخت چای یا روغن لیمو پر کنید و به در کابینت آویزان کنید. اگر می خواهید از ماده بدون عطر و بو استفاده کنید، کیسه‌های پر از جوش شیرین را در گوشه‌های کابینت خود قرار دهید.
 • اکنون که کابینت‌های شما تمیز و روکش شده است، وقت آن است که به این فکر کنید که چگونه می خواهید وسایل خود را درون کابینت ها سامان دهید. خرید اکسسوری‌های نظم‌دهنده ضروری نیست، اما اگر وسایل آشپزخانه زیادی دارید و فضای کافی ندارید این وسایل می‌توانند به کاهش درهم ریختگی و نگه داشتن وسایل در جای خود کمک کنند.

مرحله دوم: ساماندهی ظروف

 • هنگامی که کابینت‌های آشپزخانه خود را ساماندهی می‌کنید ، لازم است وسایل مرتبط به هم را با هم دسته‌بندی کنید. به این ترتیب دسترسی به وسایل آسانتر است. بشقاب ها و کاسه‌های خود را در یک دسته گروه‌بندی کنید.
 • ظروف مورد استفاده خود را اغلب در کابینت‌های قابل دسترس قرار دهید. روزانه از چه مواردی بیشتر استفاده می کنید، یک کابینت بزرگ و قابل دسترسی را برای ذخیره آنها انتخاب کنید. بهتر است کابینتی را انتخاب کنید که روی پیشخوان قرار دارد و نه زیر آن، بنابراین نیازی به این نیست که هر بار برای برداشتن وسایل خم شوید. بشقاب‌های شام، ظروف آشپزی و ظروف غلات احتمالاً در گروه “استفاده روزانه” قرار می گیرند.
 • بهتر است ظروف چینی و شکننده و گران قیمت خود را در کابینت های بالایی یا قفسه های بالا کابینت ها نگهداری کنید تا ایمن باشد.

 • قابلمه‌ها و ماهیتابه‌هایتان را در کابینت‌های پایین در نزدیکی اجاق گاز قرار دهید. این وسایل معمولاً سنگین و بهم ریخته هستند، بنابراین معقول است که آنها را در محلی که دیگر لازم نیست زیاد بلند کنید، ذخیره کنید. ماهیتابه‌ها و قابلمه‌هایی را که بیشتر از آن استفاده می‌کنید در کابینت‌های پایین که به راحتی قابل دستیابی است، قرار دهید و آن‌هایی که کمتر از آنها استفاده می‌کنید را در پایین ترین قفسه های کابینت جا دهید.
 • ظروف را در یک کشوی ظروف مسطح سازماندهی کنید. سازمان دهنده ظروف خود را در یکی از کشوهای آشپزخانه قرار دهید که به راحتی قابل دسترسی باشد. ظروف خود را طوری تنظیم کنید که چنگال ها ، قاشق ها و چاقوها از هم جدا شوند.

مرحله سوم: ساماندهی موارد دیگر

 • وسایلی که هر روز از آنها استفاده می‌کنید باید در پیشخوان آشپزخانه نگهداری شوند، اما ممکن است موارد دیگری که گاه به گاه استفاده می‌شود مثل آبمیوه‌گیری، وسایل شیرینی‌پزی و غیره باید در یک کابینت که کمتر باهاش سر و کار دارید نگهداری کنید. همچنین می‌توانید آنها را در یک قفسه خارج از آشپزخانه یا بالای کابینت‌ها قرار دهید بدین ترتیب آنها همیشه در مسیر شما نخواهند بود.
 • مواد غذایی را در کابینت خود ذخیره کنید. اگر قصد دارید کابینت غذا و ادویه داشته باشید، فضایی را انتخاب کنید که کمی جدا از سایر لوازم آشپزخانه باشد. با اینکار از ریخته شدن احتمالی غلات و ادویه‌جات بر روی ظروف تمیز جلوگیری می‌کنید، بنابراین مطمئن شوید که مواد غذایی منطقه خاص خود را دارند.
 • همچنین می توانید یک کابینت ادویه جداگانه داشته باشید. عصاره‌ها ، گیاهان و سایر اقلام کوچک نیز در اینجا جای دهید. این بستگی به چیزی دارد که دوست دارید هنگام پخت و پز از آن استفاده کنید، و آنچه را که ترجیح می دهید به آسانی در دسترس باشد.

 • کشوهای آشپزخانه را برای جاسازی دیگر موارد استفاده نشده تعیین کنید. به وسایل آشپزخانه خود نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید بهترین حالت استفاده از آن‌ها را تعیین کنید. ملزومات آشپزخانه مانند کنسروها، پوستگیرهای سیب زمینی، برس‌ها و غیره معمولاً در یک کشو جمع می شوند. اگر بسیار آشپزی می‌کنید، ممکن است بخواهید یک کشو برای فنجان‌های اندازه گیری، قاشق‌های اندازه گیری و سایر لوازم پخت و پز داشته باشید.

در نظر بگیرید یک کشو مخصوص حوله های آشپزخانه و میتس مخصوص اجاق گاز در نظر بگیرید.

ممکن است برای ظروف نگهداری مواد غذایی و موارد دیگر مانند فویل آلومینیومی و کیسه پلاستیکی به کشو مجزا احتیاج داشته باشید.

 • وسایل تمیز کننده و بهداشتی را زیر سینک قرار دهید. محوطه زیر سینک یک مکان مناسب برای ذخیره هر آنچه برای تمیزی آشپزخانه است، مناسب است. کیسه‌های زباله، دستکش‌های پلاستیکی، صابون و مواد شوینده اضافی، اسفنج‌های اضافی و غیره را می‌توان در این مکان نگهداری کرد. توجه کنید که اگر در این مکان وسایل تمیز کننده را ذخیره کرده‌اید، به هیچ عنوان مواد غذایی یا وسایل آشپزخانه را در آن نگهداری نکنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران، خیابان فرشته ، خیابان تختی 5

 

021-22026198(98+)

933-9525299(98+)

محصولات ما

پروژه‌های ما

خانه معماری نوری

هدف تمامی پرسنل خانه معماری نوری کسب رضایت مستری و ارائه بهترین خدمات در شان نام خانه معماری نوری و مشتریان آن است.  گروه مهندسی و طراحی و تولید نوری با تکیه بر نیروهای مجرب و متخصص طراحی و تولید، بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های این صنعت، استفاده از دستگاه‌های CNC و پنل بر Holzher آلمان، کیفیت را سرلوحه خود قرار داده و طی بیش از یک دهه فعالیت در زمینه سیستم‌های آشپزخانه لوکس به یکی از برندهای برتر این صنعت تبدیل شده است.

کلیه حقوق سایت برای شرکت نوری دیزاین محفوظ می باشد.

بستن

دسته بندی محصولات

افزودن به سبد خرید